Przejdź do treści

Prasa śrubowo talerzowa do osadu

Prasa śrubowo-talerzowa do osadu ogranicza koszty wywozu poprzez zmniejszenie objętości, wagi oraz efektywność odwadniania osadów komunalnych i przemysłowych. Poprzez odciśnięcie wody z osadu zmniejsza się jego ilość, co przekłada się na oszczędności w postaci rzadszego wywożenia odpadu.

Jeżeli masz problem z osadem i szukasz rozwiązania, obejrzyj film i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji. Dobierzemy odpowiednie rozwiązanie do Twoich potrzeb. Więcej informacji o odwadnianiu osadu i prasach śrubowo talerzowych w filmie.

Zadzwoń: 794 410 699

Napisz: biuro@brachatech.pl

Prezentacja video

Prasa śrubowo talerzowa do osadu - opis szczegółowy

Prasa śrubowo talerzowa to maszyna służąca do odwadniania osadów ściekowych. Dzięki małemu zużyciu energii elektrycznej i wody do mycia jest coraz częściej wybierana przez zakłady przemysłowe do odwadniania osadu.

Jak działamy w przypadku odwadniania osadu?

Kluczowe jest poznanie specyfiki oczyszczalni na której powstaje osad. W pierwszej kolejności przeprowadzamy bezpłatne konsultację po których przeprowadzamy testy laboratoryjne na osadzie, określamy możliwy stopień odwodnienia osadów ściekowych, dobieramy środki chemiczne. Możliwe jest także przeprowadzenie testów maszyny lub chociażby obejrzenie pras w akcji w zakładach przemysłowych, gdzie takie prasy zamontowaliśmy. Można także porozmawiać z obsługą.

Czy dostępny jest serwis?

Nie ściągamy maszyn zza oceanu. Oferowane maszyny są przez nas projektowane i produkowane. Dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować serwis oraz pokazać cenę danego urządzenia. Przy serwisie przyjeżdżamy z gotową zamienną głowicą o takich samych parametrach i ustawieniach, dzięki czemu nie zaburzamy procesu odwadniania i pracy oczyszczalni ścieków.

Jaki jest czas oczekiwania na prasę śrubowo talerzową?

Standardowo prasę wykonujemy do 10-12 tygodni. Możemy wykonać też szybciej jednak wiąże się to z większymi nakładami. Nie sprowadzamy maszyn z zagranicy także nad procesem produkcyjnym mamy pełną kontrolę.

Prasa śrubowo-talerzowa do odwadniania osadu ściekowego

Jakie są zalety prasy śrubowo talerzowej w porównaniu do innych pras filtracyjnych?

Ponad 10-krotne mniejsze zużycie energii elektrycznej w porównaniu do wirówek dekantacyjnych. Linia do odwadniania osadu na bazie prasy śrubowo talerzowej jest również znacząco tańsza inwestycyjnie w odniesieniu do wirówek. Rzadszy i mniej kosztowny jest również serwis. W porównaniu do mechanicznych pras taśmowych, prasa krążkowa zużywa nawet 250 razy mniej wody do mycia. Dzięki hermetycznej budowie ograniczone jest wydostawanie się odorów.

Prasa śrubowo talerzowa nadaje się również idealnie do osadów zawierających tłuszcze. Dodatkowo linia do osadu jest kompaktowa i zajmuje bardzo mało miejsca.

Ruch posuwisto zwrotny pierścieni czy też talerzy skutkuje czyszczeniem szczeliny, dzięki czemu ograniczona jest potrzeba użycia wody do mycia.

Jaka jest orientacyjna cena prasy śrubowo talerzowej i jej osprzętu?

Cena prasy śrubowo talerzowej o średnicy 300mm wacha się w granicy 110-125 tysięcy złotych. Wydajność wynosi od 3,5-5,5 m3/h osadu przy zawartości suchej masy w nadawie 2-3%. Zwiększając ilość głowic zwiększamy wydajność.

Cena całej linii do osadu w skład której wchodzi prasa śrubowo talerzowa, flokulator, stacja rozrabiania polimeru, pompa osadu oraz sterowanie wynosi od 180-200 tysięcy złotych. Cena uwzględnia także montaż. Finalna cena zależy od trudności montażu oraz obecnej infrastruktury obecnej na zakładzie.

Jakie są parametry oferowanych pras śrubowo talerzowych?

  • Średnica śruby od 200mm do 300mm
  • Wydajność jednej głowicy 300mm. 3,5-5,5 m3/h osadu o zawartości suchej masy między 2-3%
  • Średni stopień odwodnienia 20% (+-8%). Finalny efekt zależy od materiału wejściowego
  • Niskie zużycie energii elektrycznej – do 1,5kW na jedną głowicę
  • Okresowe zużycie wody do mycia
  • Wykonanie stal nierdzewna
  • Krawędź natarcia wzmacniania, utwardzana węglikiem wolframu
  • Linia do osadu jest kompaktowa
  • Praca całkowicie automatyczna. Linia wzbudza się w przypadku wykrycia poziomu w zbiorniku osadu.
  • Kontrola prędkości obrotowej śruby, możliwość regulacji docisku i zmianę stopnia odwodnienia

Dokładne parametry jak wydajność oraz stopień odwodnienia po prasie śrubowo talerzowej,  ustalany jest podczas prób laboratoryjnych wykonywanych podczas wizyty w zakładzie.

Odwadnianie osadów ściekowych – jaka jest zasada działania prasy śrubowo talerzowej?

Osad pobierany ze zbiornika osadu wstępnie tłoczony jest do flokulatora, gdzie dozowany jest także polimer ze stacji roztwarzania. We flokulatorze następuje mieszanie osadu z polimerem, następuje aglomeracja cząsteczek osadu. Tak przygotowane medium przelewa się grawitacyjnie do prasy śrubowo-talerzowej, gdzie śruba przemieszcza medium w górę maszyny w trybie automatycznym. Woda odcieka poprzez sito dynamiczne, które dzięki ruchowi posuwisto-zwrotnemu czyści na bieżąco szczelinę. Osad coraz bardziej zagęszcza się wewnątrz sita dynamicznego. W ostatniej fazie następuje dołożenie siły, która odpowiada za dodatkowe odciśnięcie wody. Z prasy wysypuje się odwodniony osad a przefiltrowana woda (odciek) zawracana jest na oczyszczalnie.

Nasze prasy śrubowo talerzowe (szczelinowe) do odwadniania osadów przemysłowych i komunalnych

Czy mogę zobaczyć pracujące wykonane przez was prasy śrubowo-talerzowe?

Możemy zaaranżować spotkanie na najbliższym zakładzie referencyjnym, na którym pracują nasze maszyny. Na takiej wizji lokalnej jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące maszyny, a możliwość jej „dotknięcia” i zobaczenie jak wszystko pracuje, jest bardzo ważnym aspektem przed decyzją o zakupie.

Jak często należy serwisować prasę śrubowo talerzową?

Zazwyczaj serwis maszyny konieczny jest co ok 2 lata w zakładach gdzie pracują po 10-14h na dobę. Są też małe zakłady, w których przegląd prasy śrubowej do odwadniania osadów był wykonany po 4-5latach od montażu. Czas bezawaryjnej pracy zależy w dużej mierze od rodzaju osadu oraz obsługi. Podczas testów prasy w zakładzie lub testów laboratoryjnych jesteśmy w stanie oszacować czas pracy na konkretnym osadzie i na tej podstawie udzielamy gwarancji przy zakupie.

Jak wygląda i Ile kosztuje serwis prasy śrubowo talerzowej?

Do klienta przyjeżdżamy z zamienną głowicą o identycznych parametrach. Stara głowica jest demontowana i zabierana na warsztat, gdzie określamy stopień zużycia. Na tej podstawie wyceniamy serwis. Widełki takiego serwisu mieszczą się między 15-45 tysięcy złotych.

Jakie są wady prasy śrubowo talerzowej?

Prasa śrubowo talerzowa źle radzi sobie z osadem mineralnym zawierającym piach, który znacząco przyśpiesza jej zużycie. Kolejnym punktem zapalnym jest osad zawierający elementy włókniste, które z czasem gromadzą się w szczelinach między ruchomymi pierścieniami. Dlatego kluczowe jest prawidłowe dobranie prasy na etapie testów, projektu.

„Nie jestem pewny czy u mnie w zakładzie taka prasa się sprawdzi. W jednych zakładach wiem, że taka prasa pracuje bez problemu a w drugich często trzeba ją serwisować.”

Jeżeli maszyna była źle dobrana na etapie projektu lub obsługa została niedostatecznie przeszkolona i popełnia błędy eksploatacyjne to z każdą maszyną będą problemy. Wychodzimy z założenia, że najpierw lepiej jest przetestować maszynę w danym zakładzie, wyciągnąć wnioski i dopasować docelową maszynę, aby spełniała oczekiwania. Jeżeli podczas testów widzimy, że prasa śrubowo-talerzowa nie działa jak należy, odradzamy jej zastosowanie i szukamy innych rozwiązań z którymi nie będzie problemów.

Chciałbym najpierw przetestować prasę śrubowo talerzową na moim osadzie. Jak długo takie testy trwają i ile kosztują?

Standardowo 4-6tygodnii testów pozwalają nam określić wszystkie parametry jak koszty eksploatacyjne, szacunkowy czas serwisu, ilość i dobór odpowiedniego polielektrolitu, dopasowanie docelowej maszyny, trudność montażu, jakość obsługi itd.

Przygotowanie do testów maszyn, transport, montaż w zakładzie to koszt między 10-25 tysięcy złotych. W przypadku pozytywnych wyników koszt ten wchodzi w cenę linii do osadu, więc klient w przypadku zakupu całej linii nie płaci za testy.

Czy oferujecie awaryjne mobilne odwadnianie osadu w przypadku awarii mojej podstawowej maszyny np. wirówki albo prasy taśmowej?

Wszystko zależy od obłożenia testowych maszyn. W pierwszej kolejności realizujemy zaplanowane testy odwadniania. Jeżeli awaria wystąpi w czasie, gdy będziemy przeprowadzać testy odwadniania nie będzie w stanie pomóc.

Masz dodatkowe pytania odnośnie pras i całego procesu odwadniania osadu przemysłowego lub komunalnego? Chcesz zobaczyć działającą maszynę?

Skontaktuj się z nami – 794 410 699, mailowo biuro@brachatech.pl lub poprzez formularz na dole strony.

Prasa śrubowo talerzowa do osadu - galeria zdjęć

Prasa śrubowo talerzowa do osadu - realizacje